Οι απόφοιτοι των ειδικοτήτων του τομέα Γεωπονίας αποκτούν γνώσεις και δεξιότητες ώστε να αποτελούν προσωπικό εξειδικευμένο σε έργα φυτοτεχνίας, αρχιτεκτονικής τοπίου, σε ανθοκομικές επιχειρήσεις, σε φυτωριακές μονάδες παραγωγής φυτών.  Η σύγχρονη γεωργία διαφέρει ουσιαστικά από την παραδοσιακή. Ο νέος γεωργός είναι επιχειρηματίας γεωργός. Με την συμβολή της γεωπονικής επιστήμης χρησιμοποιεί την σύγχρονη τεχνογνωσία και τεχνολογία και εφαρμόζει μεθόδους φιλικές προς το περιβάλλον. Ο τομέας διαθέτει τις παρακάτω   ειδικότητες:

•  Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής δείτε το βίντεο
  • Τεχνικός Ζωικής Παραγωγής δείτε το βίντεο

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και στις  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά: