Ο τομέας ς Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού διαθέτει την  παρακάτω  ειδικότητα :

Τεχνικός Δοµικών Έργων και Γεωπληροφορικής

Ο απόφοιτος της ειδικότητας  Τεχνικός Δοµικών Έργων και Γεωπληροφορικής μπορεί να εργαστεί ως:

• Τεχνίτης εργοδηγός σε έργα πολιτικού μηχανικού.
  • Ελεγκτής ποιοτικού ελέγχου κατασκευών.
  • Εκτιμητής κόστους.
  • Σχεδιαστής.
  • Τεχνίτης τοπογραφίας και χαρτογράφησης περιοχών.
  • Εργαζόμενος γενικών καθηκόντων στις κατασκευές. Εργαζόμενος στο Εθνικό Κτηματολόγιο.

Ο απόφοιτος  της ειδικότητας  Τεχνικός Δοµικών Έργων και Γεωπληροφορικής μπορεί  να:

• Σχεδιάζει αρχιτεκτονικά σχέδια καθώς και αναπτύγματα οπλισμών φερόντων στοιχείων ενός κτιρίου.
  • Χρησιμοποιεί τα όργανα της τοπογραφίας για εμβαδομέτρηση και αποτύπωση ενός οικοπέδου – περιοχής.
  • Εξοικειωθεί με την κατασκευή ξυλότυπων και τοποθέτηση σιδηρού οπλισμού στα φέροντα στοιχεία της κατασκευής.
  • Εκτελεί προμετρήσεις και επιμετρήσεις υλικών και εργασιών για τον προϋπολογισμό του έργου.
  • Γνωρίζει τα δικαιολογητικά και τη σύνταξή τους για την έκδοση μίας οικοδομικής άδειας.
  • Υπολογίζει  απλές ασκήσεις αντοχής φερόντων στοιχείων της κατασκευής. Σχεδιάζει  μέσω Η/Υ αρχιτεκτονικά σχέδια.

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. ,Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωµατικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  στις  Ακαδηµίας Εµπορικού Ναυτικού µε ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά:

Τμήματα για Υποψηφίους  Τομέα Δομικών Έργων

Επαγγελματικά Δικαιώματα Τεχνικού Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής

Νομοθεσία: Π.Δ. 301/2003 (ΦΕΚ 257 τ.Α’/05.11.2003)

Εξαρτημένη εργασία στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Ανεξάρτητος επαγγελματίας έπειτα από ένα  (1) έτος προϋπηρεσίας (εργασία ύστερα από παραγγελία Μηχανικού).Δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος.