Ακολουθώντας τις σύγχρονες τάσεις στην αγορά εργασίας ο τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού, οδηγεί στις ειδικότητες:

• Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων δείτε το βίντεο
  • Τεχνικού Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων , Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών δείτε το βίντεο

Πηγή: Y.A.Φ2/659221/Δ4 (ΦΕΚ 1426 τ.Β΄26.04.2017)

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός  Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, μπορεί να εργαστεί σαν μέλος ομάδας ή αυτόνομα ή σαν υπάλληλος σε:

• Βιομηχανία ή βιοτεχνία ή εταιρεία συναρμολόγησης Η/Υ.
  • Τεχνική εταιρεία ή συνεργείο εγκατάστασης συστημάτων Η/Υ και δικτύων.
  • Τεχνική εταιρεία εγκατάστασης δομημένων καλωδιώσεων για δίκτυα Η/Υ.
  • Υπολογιστικά κέντρα μικρών ή μεγάλων εταιρειών ή παροχές υπηρεσιών του διαδικτύου.
  • Καταστήματα πώλησης η/υ και δικτυακών προϊόντων.
  • Σε τεχνικές υπηρεσίες του Δημοσίου ή του ιδιωτικού τομέα που απασχολούνται με συντήρηση και επισκευή υπολογιστικών συστημάτων και δικτύων.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός  Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών, μπορεί να εργαστεί σαν μέλος ομάδας ή αυτόνομα ή σαν υπάλληλος σε:

• Βιομηχανία ή βιοτεχνία κατασκευής, συναρμολόγησης, συντήρησης και επισκευής ηλεκτρονικών συσκευών καταναλωτικού χαρακτήρα, ή ραδιοτηλεοπτικών συσκευών οικιακής χρήσης (όπως  στερεοφωνικών συστημάτων, τηλεοράσεων, δεκτών ραδιοφωνίας, τηλεφωνίας, κ.λπ.).
  • Εταιρεία ή εργαστήριο επισκευής ή και εγκατάστασης συσκευών ήχου και εικόνας, καθώς και εγκατάστασης κεντρικών κεραιών (επίγειων ή/και δορυφορικών) τηλεόρασης.
  • Σε καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών συσκευών ήχου και εικόνας, καθώς και ηλεκτρονικών εξαρτημάτων πάσης φύσεως.
  • Σε ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς.
  • Σε εταιρεία σταθερής και κινητής τηλεφωνίας.

Επαγγελματικά καθήκοντα:Το επάγγελμα του Ηλεκτρονικού της ειδικότητας  Τεχνικός  Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών  περιλαμβάνει τα εξής κύρια και ειδικά επαγγελματικά καθήκοντα:.

• Αναγνωρίζει, διαβάζει, κατασκευάζει και ελέγχει με βάση κατάλληλες οδηγίες απλά ηλεκτρονικά κυκλώματα, που αποτελούν τμήμα ευρύτερων ηλεκτρονικών διατάξεων, χρησιμοποιώντας αναλογικά και ψηφιακά εξαρτήματα καθώς και διατάξεις μηχανουργικής τεχνολογίας:
  • Διαβάζει το ηλεκτρονικό διάγραμμα απλών κυκλωμάτων και τα αντίστοιχα κατασκευαστικά δεδομένα (data sheets).
  • Αναγνωρίζει τα επιμέρους εξαρτήματα, που αποτελούν  το κύκλωμα και τα επιλέγει για την συναρμολόγηση ή επισκευή του κυκλώματος.
  • Ελέγχει τη λειτουργικότητα του κυκλώματος.
  • Αναγνωρίζει τις βαθμίδες των συσκευών και των μηχανημάτων και μπορεί να προβαίνει στην αντικατάσταση τους όταν αυτό απαιτείται.
  • Ελέγχει και συντηρεί ηλεκτρονικές οικιακές και καταναλωτικού χαρακτήρα συσκευές. Επίσης ανιχνεύει και επισκευάζει τις βλάβες τους:
  • Μπορεί να αποκαλύψει το εσωτερικό του μηχανήματος και χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα διαγνωστικά μηχανήματα να εντοπίσει και να προβεί σε πρώτη εκτίμηση της βλάβης.
  • Συντηρεί τη συσκευή και αποκαθιστά την βλάβη.
  • Ενημερώνει τον πελάτη για την βλάβη  και για τον περαιτέρω χειρισμό της συσκευής.
  • Εγκαθιστά, ρυθμίζει και συντηρεί ραδιοτηλεοπτικές συσκευές καταναλωτικού χαρακτήρα:
  • Εγκαθιστά κάθε εμπορική και καταναλωτικού χαρακτήρα ραδιοτηλεοπτική συσκευή, προβαίνοντας στις απαραίτητες ηλεκτρολογικές  ή άλλες συνδέσεις και εφαρμογές.
  • Μπορεί να συντηρεί και να συμβουλεύει  τον ιδιοκτήτη για την χρήση και τους αναγκαίους χειρισμούς.
  • Τοποθετεί, ρυθμίζει, ελέγχει, συντηρεί και επισκευάζει εγκαταστάσεις κεραιών επίγειας ή και δορυφορικής λήψης κατόπιν οδηγιών:
  • Διαβάζει και αντιλαμβάνεται  τα χαρακτηριστικά του δορυφόρου που είναι απαραίτητα για την εγκατάσταση, στην οποία θα προβεί (κατεύθυνση δορυφόρου, ισχύς, πόλωση δέσμης, κ.λπ.)
  • Επιλέγει, τοποθετεί, ρυθμίζει και ελέγχει  εγκαταστάσεις κεραιών επίγειας ή και δορυφορικής λήψης.
  • Συντηρεί και επισκευάζει τις παραπάνω συσκευές, πάντοτε με την κατάλληλη καθοδήγηση.
  • Μπορεί να συντονίσει το δορυφορικό δέκτη και να εξηγεί στον πελάτη τη χρήση του.
  • Χρησιμοποιεί το πεδιόμετρο και επιλέγει την κατάλληλη κεραία.
  • Μπορεί να τοποθετεί την κεραία είτε είναι επίγειας λήψης είτε δορυφορικής, εξασφαλίζοντας το σωστό προγραμματισμό (για επίγεια και για τη δορυφορική) και κλίση (για τη δορυφορική).
  • Μπορεί να συνδέει την κεραία με τον δορυφορικό δέκτη (RF tuner) και τον δορυφορικό με τον τηλεοπτικό δέκτη επιλέγοντας και χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα εξαρτήματα όπως : ενισχυτή, καλώδιο, διακλαδωτή, ενδιάμεσες και τερματικές πρίζες.
  • Επισκευάζει τις βλάβες της κεραίας ή του tuner, εφόσον είναι εφικτό.
  • Μπορεί να εργασθεί σε ραδιοτηλεοπτικούς σταθμούς στην παραγωγή και μετάδοση του ραδιοτηλεοπτικού σήματος
  • Βοηθάει τον χειριστή (ως  βοηθός χειριστής) των μηχανημάτων Εγγραφής, Επεξεργασίας και Μετάδοσης ραδιοτηλεοπτικών προγραμμάτων.
  • Μπορεί με κατάλληλη μετεκπαίδευση να αποκτήσει  τη επάρκεια για χειρισμό, ρύθμιση και απλή ημερήσια συντήρηση των παραπάνω μηχανημάτων.
  • Συντάσσει οικονομικές και τεχνικές εκθέσεις εφόσον του ζητηθεί.

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά: