1. Τα μαθήματα της Α΄ τάξης του ΕΠΑ.Λ. διακρίνονται σε: α. Γενικής Παιδείας, β. Προσανατολισμού και γ. Επιλογής.

2. Τα μαθήματα της Β΄ τάξης διακρίνονται σε: α. Γενικής Παιδείας και β. Τεχνολογικά – Επαγγελματικά (μαθήματα Τομέα).

3. Τα μαθήματα της Γ΄ τάξης διακρίνονται σε: α. Γενικής Παιδείας και β. Ειδικότητας.

4. Tα μαθήματα Γενικής Παιδείας που χωρίζονται σε κλάδους είναι:

α. Το μάθημα «Μαθηματικά» των Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων ημερησίου και εσπερινού ΕΠΑ.Λ. χωρίζεται σε δύο κλάδους: i) Άλγεβρα και ii) Γεωμετρία.

β. Το μάθημα «Φυσικές Επιστήμες» της Α΄ τάξης ημερησίου ΕΠΑ.Λ. χωρίζεται σε τρεις κλάδους: i) Φυσική, ii) Χημεία και iii) Βιολογία.

γ. Το μάθημα «Φυσικές Επιστήμες» της Α΄ τάξης εσπερινού ΕΠΑ.Λ., των Β΄ τάξεων ημερησίου και εσπερινού ΕΠΑ.Λ., καθώς και της Γ΄ τάξης ημερησίου ΕΠΑ.Λ. χωρίζεται σε δύο κλάδους: i) Φυσική και ii) Χημεία.

5. Τα μαθήματα Τομέα και Ειδικότητας χαρακτηρίζονται ως: α. θεωρητικά β. εργαστηριακά γ. σχεδιαστικά δ. μικτά (με θεωρητικό και εργαστηριακό μέρος).

6. Ως προς τον τρόπο εξέτασης των μαθητών/-τριών κατά τις προαγωγικές εξετάσεις τα μαθήματα ή κλάδοι μαθημάτων χαρακτηρίζονται ως:

α. Γραπτώς εξεταζόμενα (είναι όλα τα μαθήματα εκτός από τα παρακάτω αναφερόμενα ως μη εξεταζόμενα) και

β. Μη εξεταζόμενα, τα οποία είναι τα ακόλουθα:  Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία (μάθημα Προσανατολισμού)  Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός - Ασφάλεια και Υγεία στο χώρο εργασίας (μάθημα Προσανατολισμού)  Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων (μάθημα Προσανατολισμού)  Αγωγή Υγείας (μάθημα Επιλογής)  Φυσική Αγωγή  Τα αμιγώς εργαστηριακά μαθήματα Τομέων  Το εργαστηριακό μέρος των μικτών μαθημάτων Τομέων

7. Ως προς τον τρόπο εξέτασης των μαθητών/-τριών κατά τις απολυτήριες – πτυχιακές εξετάσεις της Γ΄ τάξης ημερησίου ΕΠΑ.Λ. από το σχολικό έτος 2017-18 και εφεξής, και της Δ΄ τάξης εσπερινού ΕΠΑ.Λ. από το σχολικό έτος 2018-19 και εφεξής, τα μαθήματα ή κλάδοι μαθημάτων χαρακτηρίζονται ως:

α. Γραπτώς εξεταζόμενα που είναι τα ακόλουθα:  Νέα Ελληνικά  Άλγεβρα  τα θεωρητικά μαθήματα ειδικότητας και το θεωρητικό μέρος των μικτών μαθημάτων ειδικότητας και  τα σχεδιαστικά μαθήματα ειδικότητας και

β. Μη εξεταζόμενα που είναι τα ακόλουθα:  Γεωμετρία  Φυσική  Χημεία  Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά)  Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ  Φυσική Αγωγή  Τα εργαστηριακά μαθήματα ειδικότητας και το εργαστηριακό μέρος των μικτών μαθημάτων ειδικότητας