Ο τομέας της Οικονομίας-Διοίκησης απευθύνεται σε νέους και νέες με υψηλά ιδανικά και στόχους για καταξιωμένη καριέρα, στον δυναμικό χώρο των επιχειρήσεων. Η εισαγωγή των νέων τεχνολογιών στα επαγγέλματα που σχετίζονται με τις επιχειρήσεις έχει μεταβάλλει την οργάνωσή τους, τον τρόπο και την μορφή της εργασίας σε αυτές. Προτείνονται εξειδικευμένα επαγγέλματα με δυνατότητες επιτυχημένης επαγγελματικής αποκατάστασης.

Η λειτουργία, η αποτελεσματικότητα και η ανάπτυξη των επιχειρήσεων στηρίζεται σε ικανά στελέχη, τα οποία παίζουν σημαντικό ρόλο με τις εξειδικευμένες γνώσεις τους και κυρίως με την προσωπικότητά τους.

Το Διοικητικό Στέλεχος Επιχειρήσεων απολαμβάνει μοναδικά προνόμια και προοπτικές τόσο στην έναρξη, όσο και στην εξέλιξη της καριέρας του. Με τις εξειδικευμένες γνώσεις και δεξιότητες που έχει αποκτήσει κατά την εκπαίδευσή του, εφαρμόζει τις αρχές της επιστήμης της διοίκησης, της οικονομίας και των δημόσιων σχέσεων. Υποστηρίζει τόσο τη Διοικητική όσο και την Οικονομική λειτουργία κάθε Οργανισμού και ειδικότερα την επικοινωνία, τη χρηματοοικονομική διοίκηση και την οργάνωση και διαχείριση των ανθρώπινων και υλικών πόρων. Ερευνά, εντοπίζει και λύνει οικονομικά, οργανωτικά και διοικητικά προβλήματα με τη βοήθεια της σύγχρονης τεχνολογίας και των τεχνικών εφαρμογών της στους τομείς της διοίκησης και της οικονομίας.

Οι μαθητές του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας   μπορούν  να επιλέξουν στην Γ΄Τάξη  μία από τις  παρακάτω  ειδικότητες:

•  Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών δείτε το βίντεο
  •  Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού δείτε το βίντεο

Πηγή: Y.A.Φ2/65921/Δ4 (ΦΕΚ 1426 τ.Β’/26.04.2017)

Ο απόφοιτος  της ειδικότητας Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών μπορεί να εργαστεί στα παρακάτω  ενδεικτικά επαγγέλματα:.

Ως υπάλληλος οικονομικών  υπηρεσιών με αρμοδιότητες να : .

• Να τηρεί λογιστικά βιβλία Α’ κατηγορίας και ΚΒΣ.
  • Εκδίδει, συγκεντρώνει, ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικά του λογιστηρίου της Οικονομικής μονάδας σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΒΣ.
  • Παρακολουθεί την κίνηση λογαριασμών των πελατών.
  • Φροντίζει να εισπράττει λογαριασμούς και να εξοφλεί οφειλές.
  • Διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία.
  • Παρακολουθεί τα αποθέματα διαφόρων αγαθών (εμπορευμάτων, πρώτων υλών, κ.λπ.).
  • Συμμετέχει στη διενέργεια απογραφής  καθώς και στην κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας.
  • Ως υπάλληλος διοικητικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να: .
  • Συντάσσει, δακτυλογραφεί και διεκπεραιώνει αλληλογραφία, εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα.
  • Ταξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα.
  • Οργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις ανωτέρων στελεχών.
  • Συγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα.
  • Διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων.

Συμπερασματικά, ο υπάλληλος οικονομικών και διοικητικών υπηρεσιών μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε οικονομικές  υπηρεσίες υπουργείων, τράπεζες, εταιρείες και λογιστικά γραφεία, χρηματιστηριακά γραφεία, ασφαλιστικά ταμεία, κ.α.

Πηγή: Y.A.Φ2/65921/Δ4 (ΦΕΚ 1426 τ.Β’/26.04.2017)

Ο κλάδος των Logistics γνωρίζει συνεχή ανάπτυξη, καθώς πρόκειται για τομέα νευραλγικό για την ομαλή λειτουργία, την κερδοφορία και την καλή εικόνα μιας επιχείρησης. Η αποτελεσματική οργάνωση, ο συντονισμός και η διοίκηση της ροής των προϊόντων και πληροφοριών στην εφοδιαστική αλυσίδα, αποτελεί το αντικείμενο του στελέχους Logistics. Το στέλεχος Logistics έχει την ευκαιρία να εργαστεί σε Εταιρείες Προμηθειών, Ναυτιλιακές Επιχειρήσεις, Εμπορικές Εταιρείες, Αλυσίδες Καταστημάτων, Μεταφορικές Εταιρείες, ως Ελεύθερος επαγγελματίας κτλ., ενώ η εφοδιαστική, η οργάνωση αποθηκών και μεταφορών, ο ποιοτικός έλεγχος, η τυποποίηση και συσκευασία των προϊόντων κλπ. είναι μαθήματα της ειδικότητας.

Ο Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού:

• Είναι υπεύθυνος για τη σύνταξη καταστάσεων παραγγελιών προϊόντων και την οργάνωση της εκτέλεσής των.
  • Ασχολείται με τη φόρτωση και την αποστολή των παραγγελιών, ώστε να αποφεύγονται τυχόν λάθη και παραλήψεις.
  • Ελέγχει την ποιότητα και τη σωστή συσκευασία των ειδών που παραλαμβάνει.
  • Κωδικοποιεί τα είδη και οργανώνει τους αποθηκευτικούς χώρους ώστε να είναι εύκολη η εισαγωγή και εξαγωγή των ειδών.
  • Φροντίζει να συμφωνεί η λογιστική με τη φυσική απογραφή.
  • Οργανώνει και επιβλέπει την επιστροφή ακατάλληλων προϊόντων και παρακολουθεί τις ημερομηνίες λήξης.
  • Οφείλει να καταρτίζει τον οικονομικό προϋπολογισμό των προγραμματισμένων αγορών για δεδομένο χρονικό διάστημα.

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες Σχολές Τουριστικής  Εκπ/σης  (Α.Σ.Τ.Ε.),  Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά: