Μετά από απόφαση του συλλόγου διδασκόντων του σχολείου μας, οι μαθητές των τμημάτων Β' και Γ' τάξης τομέα πληροφορικής πραγματοποίησαν την Τετάρτη 24-01-2018, διδακτική επίσκεψη στο Γραφείο ΤΠΕ(Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών) του δήμου Κοζάνης, στη διάρκεια των ωρών λειτουργίας του σχολείου.

Η παιδαγωγική ομάδα μαθητών και συνοδών καθηγητών ευχαριστεί θερμά την διευθύντρια του γραφείου κ. Πατσιούρα Φωτεινή και το στέλεχος κ. Τσιρούδη Απόστολο, για την ενημερωτική παρουσίαση/επίδειξη των υποστηρικτικών τεχνολογικών υποδομών και έργων πληροφορικής του δήμου, αλλά και για το πληροφοριακό υλικό που ετοίμασαν για την επίσκεψή μας.

Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια διδακτικών ενοτήτων των μαθημάτων "Τεχνικά θέματα πωλήσεων και Προδιαγραφές υλικού και λογισμικού", "Υλικό και δίκτυα υπολογιστών".

Απασχόλησε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον των μαθητών και προκάλεσε ερωτήματα προς συζήτηση, αναφορικά με :

- τη διαχείριση ευρυζωνικών δικτύων, του μητροπολιτικού δικτύου οπτικών ινών του δήμου και των σημείων ασύρματης πρόσβασης εντός της πόλης,

- την υποστήριξη των δικτυακών πυλών του δήμου και της πύλης ηλεκτρονικής διαβούλευσης,

- την υποστήριξη πληροφοριακών συστημάτων και μεταξύ αυτών και συστημάτων G.I.S.,

- την συντήρηση του τεχνικού εξοπλισμού υπολογιστικών συστημάτων και δικτύων,

καθώς επίσης αποτέλεσε αφορμή για έννοιες που θα παρουσιαστούν σε επόμενα μαθήματα όπως ανοικτά δεδομένα, χρήση ψηφιακών πιστοποιητικών, κ.ά.